Flygelkonsert i C-dur med Øyvind Sørum


En flygelkonsert i C-dur - solokonsert med Øyvind Sørum


For knappe to år siden fikk Nes kirke et nytt, topp flygel! Søndag 6. april kan du få høre flygelets kvaliteter.

Kantor Øyvind Sørum fikk endelig sitt store ønske oppfylt - nemlig at kirken skulle få et Bösendorfer-flygel! I solokonserten 6. april kl. 19.00 vil han demonstrere flygelets kvaliteter.

 

Om konserten
Sørum skal fremføre et preludium og fuge av Bach, en sonate av Mozart og noen lyriske stykker av Grieg , blant annet den kjente Gangar, Notturno og Klokkeklang,  og etter pausen blir det et av klaverlitteraturens mesterverk, Schumanns Fantasi i C-dur. Dette tresatsige verket summerer opp Schumanns lengsel etter den kjærligheten som virket uoppnåelig.

Denne konserten har en helt spesiell rød tråd: Alle stykkene går i samme toneart - C-dur! Et originalt og svært uvanlig tema for en konsert - men desto mer spennende!

Øyvind har igjennom mer enn 20 år stått for en omfattende konsertvirksomhet i Nes kirke med konserter med mange type besetninger, men her skal han tilbake til sine røtter som pianist.

For at ønsket om nytt flygels skulle bli realisert, ble det søkt om og innvilget støtte fra Sparebankstiftelsen. En betingelse for støtten var at dette skulle komme barn og unge til gode. Lørdagen før C-durskonsertern inviterer vi til tangentdag i Nes kirke i samarbeid med kulturskolen. Da skal noen av pianoelevene få prøve både orgel, cembalo og det nye flygelet.

Det blir hyggelig servering i pausen, og alle musikkinteresserte kan se frem til en flott opplevelse!

Tilbake
Del